Kam ďalej?


V živote každého sú isté zlomové momenty, ktoré nasmerujú náš život. O niektorých z nich vieme, respektíve tušíme (ako keď som meškala na hodinu portugalčiny, lebo som doporučene podávala na pošte v dlhej rade svoju prihlášku na erasmus mundus program), niektoré z nich zistíme až časom (ako keď sme si v mojich 4 rokoch kúpili úžasnú modrú fenku anglického kokeršpaniela), no a o niektorých vieme dopredu so stopercentnou istotou a to nás robí zbytočne nervóznych (ako ked skončíte magistra v zahraničí a rozmýšľame ako a kam ďalej).

kam ďalejNevieš kam ďalej?

Niektorí hovoria, zbal si kufor a choď. Súhlasím, ale pred tým ešte chvíľu vydrž prdko vydrž. Nezabudni:

 1. Si nechať v zálohe peniaze, pre prípad, ze by si ich potreboval neskôr. Liečebne náklady, prídeš späť finančne s holým zadkom, potrebuješ posledný cent na kúpu výrazného ticketu na výhru milióna v lotérii. Dôvod si vyber. Hlavne si niečo nechaj.
 2. Skontroluj si platnosť dokladov. Ideálne je mať pas aj občiansky. Pre prípad, že sa ako ja, nechtiac namočíš do falošného prenájmu a potrebuješ zoskartovať jeden z nich, lebo dotyčný podvodník má z neho všetky tvoje údaje.
 3. Pozri, či si splnil všetky svoje povinnosti na úrade práce.
 4. V prípade, ze ideš do krajiny nie úplne známej (bohate stačí mimo Európy a severnej Ameriky) pozri si pár cestovateľských blogov a získaj info o miestnej kultúre a.. tak podobne.
 5. Daj kontakt na seba niekomu, komu dôveruješ a vie aspoň po anglicky Kontakt na neho nos stále pri sebe, reku, keby dačo..
 6. Napíš si na papierik krvnú skupinu a nalep do peňaženky.

Ready? Go!

Zbaľ si kufor a choď. Nemáš co stratiť. Kúp sú jednosmerný lístok, alebo stopuj. Možno zistíš, ze ti lepšie nikdy nebolo. Možno, že si nazbieral dosť skúsenosti na to, aby si sa vrátil spať a vylepšil svoj život doma. Vrátiť sa o skúsenosť bohatší nie je nikdy hanba.

Untitled-1 copy

Nie tak úplne dobrodruh

Moment. Čo v prípade, že nie som tak úplne dobrodruh a potrebujem to na začiatok trochu premyslieť. Môžeš si položiť aj nasledovných 10 otázok a potom:

Čas oprášiť staré kontakty

Máš kamaráta zo základky, ktorý je vonku? Napíš mu! Nevadí, že ste sa 12 rokov nevideli, treba si pomáhať. Pamätaj na to, keď budeš chcieť nabudúce niekoho odbiť s tým, že sa ozve len keď niečo potrebuje (všetko má, samozrejme, svoje medze).

Tvoj starej-mamy-otca-koňa-brat žije v Kanade? Napíš mu!

Nik ťa nenapadá? Nechceš byt otravný? Nápiš mne, budem sa tešiť!

Erasmus

Výhodou erasmus + programov je, že veľa vecí je za teba vybavených a niekto sa o teba ‘postará’

Že Erasmus všeobecne sa oplatí sa kľudne presveč z príbehov na Erasmus blog.

Zahraničné stáže

 • Si na univerzite? Mrkni na stránku, aké Erasmus stáže ponúkajú, možno sa Ti podarí ešte požiadať aj o Erasmus grant.
 • Si na univerzite, alebo čerstvý absolvent? Aisec.

Dobrovoľnícke stáže

Ideálne na prečistenie si hlavy. Zväčša zostávas finančne na nule, teda tvoj ‘plat’ za danú aktivitu ide na tvoju stravu a ubytovanie. Dobrovoľníci sú super otvorení ľudia, s ktorými nuda isto nebude a navyše pomôžeš dobrej veci!

Tu je pár osvedčených tipov na výber organizácie:

Púť

super vec na upratanie si vecí a myšlienok v hlave. Inšpirácia od kamarátky, ktorá nedávno absolvovala je púť do Santiago de Compostela. Cena ubytovanie je v závislosti od voľby cesty 5-15 Euro, nájdu sa však aj také, za dobrovoľný príspevok.

Dôveruj ale preveruj

Never každému. Nemusíš byt zrovna paranoidný, lebo to sa nikam nedostaneš, ale buď obozretný a predvídavý. Nenaleť na mega výhodnú ponuku, ktora vyzerá až príliž ružovo. Získaj si referencie, alebo chod po známosti.

No, a ako do to dopadlo so mnou?

Ja som si po asi 6 mesačnom bádaní a hútaní, našla svojích pár dôvodov, prečo pokračovať žiť môj život v cudzom jazyku (coming soon!).

life begins at the end of your confort zone

[1] Thank you somevelvetmixtapes.com and Mae Chevrette, as seen on quote book for creating the great original picture

[2] Prosím nekopírovať text ani obrázky bez povolenia autora a linku na tento pôvodný originál. Som rada ak sa Vám obsah páči, kontaktujte ma, určite sa dohodneme. Ďakujem, Mel

Please, do not copy any text or pictures from this blog without permition from the author and a link to the original. I am very pleased you like my content, please do let me know, I am sure we will come to a usage agreement. Many thanks, Mel

© LifeInForeignLanguage.com

 

 

 

Mel

Mel

A crazy happy hard-working passionate traveller, mathematician, yoga fan and cocker lover. Welcome to my world of a lame blogger, that didn't hire anyone to help to start with and is now going through all this fails and bails.. And as well welcome to this public piece of myself, where I keep my updates about travelling through living a happy life - mostly in a foreign language.
Mel

Latest posts by Mel (see all)


About Mel

A crazy happy hard-working passionate traveller, mathematician, yoga fan and cocker lover. Welcome to my world of a lame blogger, that didn't hire anyone to help to start with and is now going through all this fails and bails.. And as well welcome to this public piece of myself, where I keep my updates about travelling through living a happy life - mostly in a foreign language.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 thoughts on “Kam ďalej?

 • Radovan

  Zaujimavy clanok, je to velmi velka vyhoda ked sa clovek moze zucastnit erasmu+ Aj ja by som sa ho chcel zucastnit, urcite to moze byt super skusenost a moze to posunut cloveka vpred